Tapahtumat ja käyttövuorot

Vuorot ovat voimassa 7.8.2023 – 31.5.2024 välisen ajan.

Alla on liitetiedostona tapahtumat ja salivuorot liikuntapaikoista. Tästä löydät varatut tapahtumat, jotka syrjäyttävät vakiovuorot.

Vuorot talvikaudeksi 2023-2024

Vapaita vuoroja voi hakea sähköpostitse Jari Ahvenjärveltä. 

ILMOITA muutoksista ja mahdollisista peruutuksista liikuntatoimistoon mahdollisimman pian!
Vuorot on jaettu lautakunnan määrittämien kriteerien mukaan.

Vuorojen hakuohjeet vuodelle löytyvät kohdasta tiedotteet.

Muista tutustua salivuoron ohjeistoon.

Vuorojen ja tapahtumien hinnasto.

Lisätiedot: 050 – 328 7326, tai jari.ahvenjarvi@taidekaupunki.fi

Kolhon palloiluhallille avainkortin ao. vuoron yhdyshenkilö voi käydä kuittaamasssa Kolhon koululta.
Vilppulankosken koulun ja Vilppulan yhteiskoulun vuorojen yhdyshenkilöt käyvät kuittaamassa avaimen ao. koululta. 


Parkkivuori, sali

Hopunmäentie 15, 35700 Vilppula

Parkkivuori, sali
VAKIOVUOROT

Alla yksittäiset tapahtumat, jotka syrjäyttävät vakiovuorot.

2024

la 6.1. klo 9.00 – 18.00
Vilppulan Tähti
– Junioriturnaus
yht. hlö Suvi Nieminen

la 13.1. klo 9.00 – 18.00
Vilppulan Tähti
– Junioriturnaus
yht. hlö Suvi Nieminen

su 14.1. klo 14.00 – 20.00
Vilppulan Tähti
– M2-sarja Tähti – LiperiVolley (16-)
yht. hlö Ahti Laaksi

la 20.1. klo 9.30 – 15.30
Partiolaiset
– salibandy-turnaus
yht. hlö Piia Stenhäll

la 27.1. klo 9.00 – 18.00
Vilppulan Tähti
– Junioriturnaus
yht. hlö Suvi Nieminen

su 28.1. klo 11.30 – 14.30
Vilppulan Tähti
– Valmentajatapaaminen
yht. hlö Valtteri Jääskeläinen

la 3.2. klo 9.00 – 18.00
Vilppulan Tähti
– Junioriturnaus
yht. hlö Suvi Nieminen

la 17.2. klo 7.00 – 19.00
Mäntän Eläkkeensaajat
– Ystäväboccia
yht. hlö Risto Lepistö

la 24.2. klo 14.00 – 20.00
Vilppulan Tähti
– M2-sarja Tähti – OsVa (16-)
yht. hlö Ahti Laaksi

su 25.2. klo 14.00 – 20.00
Vilppulan Tähti
– M2-sarja Tähti – Tiikerit (16-)
yht. hlö Ahti Laaksi

ti 27.2. klo 9.00 – 12.00
Vilppulan Tähti
– tekniikkatreeni
yht. hlö Valtteri Jääskeläinen

ke 28.2. klo 10.00 – 14.00
Vilppulan Tähti
– tekniikkatreeni
yht. hlö Valtteri Jääseläinen

la 2.3. klo 16.00 – 18.00
Vilpppulan Tähti
– M1
yht. hlö Lauri Ojala

la 9.3. klo 9.00 – 18.00
Vilppulan Tähti
– Junioriturnaus
yht. hlö Suvi Nieminen

su 10.3. klo 14.00 – 20.00
Vilppulan Tähti
– M2-sarja Tähti – Ploki (16-)
yht. hlö Ahti Laaksi

ti 12.3. klo 20.00 – ke 13.3. klo 22.00
Mänttä-Vilppulan ev.lut-srk
– Gospel-konsertti
yht. hlö Matti Hjelt

la 16.3.klo 8.00  – su 17.3. klo 21.00
Vilppulan Tähti
– E-tyytöjen turnaus
yht. hlö Noora Rauhala
Vilppulan Tähti
– M2-sarja Tähti – (18-)
yht. hlö Ahti Laaksi

la 23.3. klo 10.00 – 16.00
Vilppulan Tähti
– M2-sarja playoff Tähti – Partion Karpaasit (16-)
yht. hlö Ahti Laaksi

la 6.4. klo 7.00 – 19.00
Mäntän Seudun Invalidit
– Bocciaturnaus
yht. hlö Risto Lepistö

la 13.4 klo 9.00 – su 14.4 18.00
Vilppulan Tähti
– Junioriturnaus
yht. hlö Suvi Nieminen

la 23.3. klo 9.00 – 18.00
Vilppulan Tähti
– Junioriturnaus
yht. hlö Suvi Nieminen

su 24.3. klo 9.00 – 18.00
Vilppulan Tähti
– Junioriturnaus
yht. hlö Suvi Nieminen

la 20.4 klo 9.00 – su 21.4 18.00
Vilppulan Tähti
– Junioriturnaus
yht. hlö Suvi Nieminen

pe 24.5. klo 15.00 – su 26.5. klo 22.00
Vilppulan Tähti
– 100-vuotisjuhla
yht. hlö Kiia Hurme

la 8.6.-su 9.6. (SALIT+FRISBEEGOLF-RATA)
Rollers
– PDGA-kilpailu
yht. hlö Jari Latva-Hakuni

la 28.9. klo 7.00 – 19.00
Mäntän Seudun Invalidit
– Ystäväboccia
yht. hlö Risto Lepistö

la 7.12. klo 7.00 – 19.00
Mäntän Seudun Invalidit
– Ystäväboccia
yht. hlö Risto Lepistö

Parkkivuori, urheilukenttä

Hopunmäentie 15, 35700 Vilppula


Kenttävuorot 2024 löytyvät täältä

Alla yksittäiset tapahtumat, jotka syrjäyttävät vakiovuorot.

Ke 15.5. klo 19.00 –
Vilppulan Tähti
– Höntsypesis
yht. hlö Jari Katajamäki

To 13.6. klo 17.30 – 19
Talliarki
– kuntotesti
yht. Kata Petsalo

Ti 18.6. klo 12.00 – 15.00

Mänttä-Vilppulan kaupunki
– Kuntotestaus
yht. hlö Uimahalli

Ke 18.8. klo 17.00 – 20.30
Vilppulan Veikot
– Av. kaupungin yu-mestaruuskilpailut
yht. hlö Erkki Lehtomäki

La 31.8. klo 11.00 – 17.00
Vilppulan Veikot
– SAUL kansalliset kilpailut
yht. hlö Erkki Lehtomäki

Parkkivuori, tenniskenttä

Hopunmäentie 15, 35700 Vilppula

Kenttävuorot 2024 löytyvät täältä.

Alla yksittäiset tapahtumat, jotka syrjäyttävät vakiovuorot.

Parkkivuori, ulkoalueet

Hopunmäentie 15, 35700 Vilppula

Kenttävuorot 2024 löytyvät täältä.

Alla yksittäiset tapahtumat, jotka syrjäyttävät vakiovuorot.

su 10.3. klo 11.00 – 15.00 (KAUKALO VARATTU)
Mänttä-Vilppulan kaupunki
– Rusettiluistelu
yht. hlö Laura Ylä-Lyly

la 8.6.-su 9.6. (SALIT+FRISBEEGOLF-RATA)
Rollers
– PDGA-kilpailu
yht. hlö Jari Latva-Hakuni

Koulukeskuksen liikuntasali

Koskelankatu 1, 35800 Mänttä

Vakiovuorot

Alla yksittäiset tapahtumat, jotka syrjäyttävät vakiovuorot.

2024

la 6.1. klo 12.00 – 16.00
Mäntän Valo/Futsal
– P12-turnaus
yht. hlö Pasi Sirjonen

su 7.1. klo 11.00 – 18.00
Mäntän Valo/Futsal
– P14-turnaus
yht. hlö Pasi Sirjonen

su 14.1 klo 12.00 – 15.00
Keuruun Pallo
– Futsal P19, KeuPa – Mad Max
yht. hlö Ari Jalonen

su 21.1. klo 11.00 – 13.00
Mäntän Valo
– Koripallo/tytöt
yht. hlö Emmi Jantsikene

la 27.1. klo 13.00 – 19.00
Mäntän Valo/Futsal
– M ed.
yht. hlö Pasi Sirjonen

su 28.1. klo 14.00 – 16.00
Mäntän Valo
– Koripallo
yht. hlö Elisa Aaltonen

la 3.2. klo 9.30 – 11.30
Mäntän Syke
– Lasten tapahtuma
yht. hlö Ulla Kautiainen

la 3.2. klo 11.30 – 13.00
Mäntän Valo
– P11-futsal
yht. hlö Pasi Sirjonen

la 3.2. klo 13.00 – 18.00
Mäntän Valo/Futsal
– P10-turnaus
yht. hlö Pasi Sirjonen

su 4.2. klo 12.00 – 15.00
Keuruun Pallo
– Futsal P19, KeuPa – KaDy
yht. hlö Ari Jalonen

su 4.2. klo 15.00 – 18.00
Mäntän Valo
– P12-futsalottelu
yht. hlö Pasi Sirjonen

la 10.2. klo 13.00 – 19.00
Mäntän Valo/Futsal
– M ed.
yht. hlö Pasi Sirjonen

la 11.2. klo 11.00 – 18.00
Mäntän Valo/Futsal
– P14-turnaus
yht. hlö Pasi Sirjonen

ke 14.2. – pe 16.2. (ILTAKÄYTTÖ PERUTTU)
Lukio
– Penkkarit, Wanhojen tanssit
yht. hlö Johanna Rintapää

su 18.2. klo 12.00 – 15.00
Keuruun Pallo
– Futsal P19, KeuPa – FC Kangasala
yht. hlö Ari Jalonen

la 9.3. klo 8.30 – 14.00
Vilppulan Tähti
– C-tytöt
yht. hlö Melina Saraluhta

la 9.3. klo 14.00 – 18.00
Mäntän Valo
– Futsal P11-turnaus
yht. hlö Pasi Srijonen

la 16.3. klo 9.30 – 11.30
Mäntän Syke
– Lasten tapahtuma
yht. hlö Ulla Kautiainen

la 16.3. klo 14.00 – su 17.3. klo 22.00
Viihdeohjelmat Tähti-Center
– Konsertti
yht. hlö Kyösti Koskinen

la 23.3. klo 8.00 – 19.00
Vilppulan Tähti
– C2-t turnaus
yht. hlö Melina Saraluhta

su 24.3. klo 14.00 – 17.00
Mäntän Urheilijat
– Salibandy-karsintaottelu
yht. hlö Joonas Nenonen

la 6.4. klo 9.00 – 20.00
Vilppulan Tähti
– C-tyttöjen sijoitusturnaus
yht. hlö Jenni Suonpää

la 13.4. klo 9.30 – 11.30
Mäntän Syke
– Lasten tapahtuma
yht. hlö Ulla Kautiainen

la 13.4. klo 11.30 – 20.00
Mäntän Urheilijat
– Salibandy, M65
yht. hlö Reino Nieminen

su 14.4. klo 8.00 – 18.00
Vilppulan Tähti
– D2-tyttöjen Tiikeri-finaalit
yht. hlö Annika Yli-Lohikoski

to 18.4. klo 17.00 – 22.00
It`s showtime
– Sirkusryhmä It`s Showtime -esitys
yht. hlö Ines Ullmann

la 20.4. klo 9.00 – 18.00
Mäntän Valo
– Koripalloturnaus
yht. hlö Elisa Aaltonen

la 27.4. klo 12.00 – 17.00
Mäntän Syke
– Jumppatapahtuma
yht. hlö Raija Pekkala

ke 1.5. klo 12.00 – 18.00
Mäntän TY
– Vappukonsertti
yht. hlö Pirjo Mikkonen

la 4.5. klo 9.00 – 19.00
Mäntän Sutemi
– Jujutsu-kilpailut
yht. hlö Satu Rantala

to 16.5. klo 17.00 – 22.00 (HUOM! Tilaisuus pyritään pitämään ulkona)
Merikanto- ja Autere-opisto
– Esitys
yht. hlö Mika Tepponen

la 18.5. klo 10.00 – 20.00
Mäntän Sekakuoro
– Konsertti
yht. hlö Katja Autonen-Lepistö

ti 28.5. – su 2.6. (KAIKKI ILTAKÄYTTÖ PERUTTU)
Koskelan koulu
– Juhlat+ valmistelut
yht. hlö Pirkko Yläkangas

la 5.10. klo 8.00 – 22.00
MLL
– Lasten konsertti
yht. hlö Kaisa Lipsonen

pe 8.11. klo 17.00 – la 9.11. klo 19.00
LC Vilppula/Koski
– 2. Leijona-ralli
yht. hlö Timo Pohja

Kolhon palloiluhalli

Postitie 2, 35600 Kolho

Vakiovuorot

Alla yksittäiset tapahtumat, jotka syrjäyttävät vakiovuorot.

la 6.1. klo 8.00 – 18.00
Vilppulan Tähti
– A-tyytöjen turnaus
yht. hlö Mika Mutkala

pe 26.1. – su 28.1. (KAIKKI KÄYTTÖ PERUTTU)
Mänttä-Vilppulan kaupunki
– Presidentinvaalit
yht. hlö Päivi Pöyhölä

pe 9.2. – su 11.2. (KAIKKI KÄYTTÖ PERUTTU)
Mänttä-Vilppulan kaupunki
– Presidentinvaalit (mahd. 2. kierros)
yht. hlö Päivi Pöyhölä

pe 23.2. klo 16.45 – 20.00 (KAUKALO, PUKUKOPIT ja SALIN PUKUKOPIT)
Kolhon Kyläyhdistys
– Hiihtoloman aloitusrieha (tapahtuma 18-20)
yht. hlö Sari Riihonen

la 16.3. klo 12.00 – 16.00
Formica
– Tapahtuma
yht. hlö Liisa Kotanen

ma 18.3. – pe 22.3. (KAIKKI ILTAKÄYTTÖ PERUTTU)
Kolhon koulu
– Telinevoimisteluviikko
yht. hlö Jorma Saajanaho

la 27.4. 12.00 – 16.00
Happonen
– Tapahtuma
yht. hlö Satu Happonen

la 18.5. klo 8.00 – 18.00
Kolhon Vihuri
– Vihuri-cup
yht. hlö Tim Mäkinen

pe 7.6. – su 9.6.
Mänttä-Vilppulan kaupunki
– EU-vaalit
yhd.hlö Päivi Pöyhölä

la 8.6. (Piha-alue) 12.00 – 18.00
Kyläyhdistys
– Avoimet kylät -tapahtuma
yht. hlö Sari Riihonen

Vilppulankosken koulu

Kirkkotie 2, 35700 Vilppula

Vakiovuorot

Alla yksittäiset tapahtumat, jotka syrjäyttävät vakiovuorot.

2024

la 17.2. klo 12.00 – 18.00
Vilppulankosken koulu
– Evenly Nyt
yht. hlö Mona Mäihäniemi

to 25.4. klo 17.00 – 22.00
Vilppulankosken koulu
– Disco
yht. hlö Emilia Viitanen

ma 27.5. – la 1.6. (KAIKKI ILTAKÄYTTÖ PERUTTU)
Vilppulankosken koulu
– Kevätjuhla + valmistelut
yht. hlö Pasi Kaartinen

ti 10.9. klo 15.00 – 18.00
Vilppulankosken koulu
– Koulutus
yht. hlö Laura Palander

Vilppulan yhteiskoulu

Opintie 1, 35700 Vilppula

Vakiovuorot

Alla yksittäiset tapahtumat, jotka syrjäyttävät vakiovuorot.

2024

su 21.4. klo 9.00 – 17.00
Vilppulan Naisvoimistelijat
– Jumppatapahtuma
yht. hlö Satu Pekkala

to 9.5. klo 18.00 – 20.00
Mieslaulajat
– Harjoitukset
yht. hlö Jorma Loijas

pe 10.5. klo 17.00 – la 11.5. klo 22.00
Mieslaulajat
– Valmistelut + konsertti
yht. hlö Jorma Loijas

Savosenmäen koulu, sali

Rajakatu 2, 35800 Mänttä

Vakiovuorot

Alla yksittäiset tapahtumat, jotka syrjäyttävät vakiovuorot.

2024

to 15.2. klo 17.00 – 22.00
Savosenmäen koulu
– 6A-lk disco
yht. hlö Kristiina Peltola

to 11.4. klo 17.00 – 22.00
Savosenmäen koulu, 5A-lk
– Disco
yht. hlö Minna Kivinen

ma 22.4. – to 26.4. (KAIKKI ILTAKÄYTTÖ PERUTTU)
Savosenmäen koulu
– Telinevoimisteluviikko
yht. hlö Päivi Ruutana

ma 29.4. klo 17.00 – 22.00
Savosenmäen koulu
– 5B-luokan disco
yht. hlö Tiina Salin

ma 20.5. klo 16.30 – 19.00
Merikanto-opisto
– Kevätjuhla
yht. hlö Mika Tepponen

pe 31.5. – la 1.6. (KAIKKI ILTAKÄYTTÖ PERUTTU)
Savosenmäen koulu
– Juhlat
yht. hlö Päivi Ruutana

to 24.10. klo 17.00 – 22.00
Savosenmäen koulu
– 6A-lk disco
yht. hlö Minna Kivinen

2025

to 13.2. klo 17.00 – 22.00
Savosenmäen koulu
– 5B-luokan disco
yht. hlö Tiina Salin

Savosenmäen koulu, painisali

Rajakatu 2, 35800 Mänttä

Vakiovuorot

Alla yksittäiset tapahtumat, jotka syrjäyttävät vakiovuorot.

Urheilukeskus

Miinanpellonkatu 4-6, 35800 Mänttä

Pallokenttä
Vuorojen ja otteluiden ulkopuolella kenttä on vapaasti käytettävissä (pl. kentän pintaa rikkovat – kuten esim. heittolajit ja golf)


Vakiovuorot 2024 löytyvät täältä

Alla yksittäiset tapahtumat, jotka syrjäyttävät vakiovuorot.

pe 14.6 klo 18.30           Valo M edustus – Fisu/2                             

pe 2.8 klo 18.30             Valo M edustus – Ilves-Kissat jun.            

pe 9.8 klo 18.30             Valo M edustus – Ilves/4                            

to 22.8 klo 18.30              Valo M edustus – Hirpy

Jalkapallonurmi

Mäntänvuoren kenttä
Urheilukentäntie 1-4, 35800 Mänttä


Vakiovuorot

Alla yksittäiset tapahtumat, jotka syrjäyttävät vakiovuorot.

ke 24.4 klo 17.30         Valo P11 kotiturnaus                                   

pe 26.4 klo 18.30         Valo M edustus – Tapa/2           

ti 30.4. 9.15-11.00 Juupajoen koulut                  

ke 1.5 klo 18.30            Valo P13 – Tuisku                                         

su 5.5 klo 18.00            Valo P12 – Tpv pun.                                     

ke 8.5 klo 18.30            Valo P13 – Tpv red                                       

pe 10.5 klo 18.15         Valo P12 – Pyry pun.                                    

pe 17.5 klo 18.30         Valo M edustus – Fc Teivo                          

ma 20.5 klo 18.30        Valo P13 – Ilves-Kissat j. pun.                    

su 26.5 klo 18.00         Valo P12 – Ylöjärven Ilves valk.                  

pe 31.5 klo 18.30         Valo M edustus – Fc Kangasala/2             

ke 5.6 klo 18.30            Valo P13 – Ilves T2011 kelt.                        

pe 7.6 klo 18.15           Valo P12 – Nops kelt.                                   

ke 12.6 klo 18.30         Valo P13 – Fc Haka musta                                               

su 16.6 klo 18.00         Valo P12 – Fc Vapsi                                     

pe 28.6 klo 17.30         Valo P8 kotiturnaus       

la 27.7. klo 10.00 – 16.00 Valo-cup                                                              

ke 4.9 klo 18.30            Valo M edustus – TKT                                  

pe 20.9 klo 18.30         Valo M edustus – Koovee                            

Ulkokentät, Vilppula

Kenttävuorot 2024 löytyvät täältä.

Alla yksittäiset tapahtumat, jotka syrjäyttävät vakiovuorot.

Ulkokentät, Mänttä

Kenttävuorot 2024 löytyvät täältä

Alla yksittäiset tapahtumat, jotka syrjäyttävät vakiovuorot.

Länsi-Koskelan kenttä
ti 30.7. klo 9-20
Mäntän seudun Koirakerho
– Petotesti
yht. hlö Satu Pasuri

Puusuuli

2024

Vuorot ja tapahtumat löytyvät omilta sivuiltaan alapuolelta.

pe 14.- su 16.6.
Viehekalastuksen SM-kisat
yht. hlö Ari Kortelahti

  • Jari
    Ahvenjärvi
    Liikuntapalvelupäällikkö 050 328 7326