Keskisenlahden uimarantaa valmistellaan virallistamista varten – uusi laituri asennettu

Keskisenlahden uimaranta ei ole tällä hetkellä kaupungin virallinen yleinen uimaranta. Uimarannan virallistaminen on suunniteltu toteutettavaksi uimakaudelle 2026.

Alueen kehittäminen on kuitenkin jo käynnissä. Uimarannalle on asennettu uusi, noin 20 metriä pitkä laituri keskiviikkona 6.8.2025. Laituri on varustettu kolmella uimaportaalla. Lisäksi alueelle on tilattu pukukopit, jotka saapuvat myöhemmin.

Laituri ei ole vielä käytössä, eikä sen käyttäminen tai siitä hyppääminen ole sallittua. Alueen pohjaa ei ole tarkastettu, joten laiturin käyttö on turvallisuussyistä kielletty, kunnes kaikki tarvittavat viranomaistarkastukset ja tarkastussukellukset on tehty. Asiasta on selkeät kyltit sekä laiturilla että sen edustalla.

Virallisen uimarannan status edellyttää lisäksi ympäristöterveystarkastajan tarkastusta ja vesinäytteiden ottamista. Kaupunki tiedottaa asiasta erikseen heti, kun uimaranta on virallistettu. Samalla se lisätään myös kaupungin verkkosivujen Uimarannat-osioon.

Uimarannan käyttöönotto ja virallistaminen ovat osa Myllyrannan alueen kehittämissuunnitelmaa.